Fortepian (1993)Zapraszamy na niezwykły film z 1993 roku, obsypany deszczem prestiżowych nagród na wielu festiwalach, pt. " Fortepian " w reżyserii Jane Campion. Film ten wpisuje się w nurt tzw. Kina Kobiet, a co się kryje pod tym określeniem wyjaśni nam przed seansem pani Agata Żbikowska. Liczymy również na męską część widzów, których przyciągnie po prostu dobre kino. Spotykamy się o godz. 10.00 w Domu Kultury. Wstęp wolny!
Bohaterka filmu, Ada McGrath wraz z córką Florą wyjeżdża ze Szkocji do Nowej Zelandii, by tam poślubić mężczyznę, którego wcześniej nie widziała. W tą odległą podróż zabiera swój ukochany fortepian, który dla zamkniętej w sobie kobiety jest jedynym środkiem wyrazu jej uczuć, a dla jej przyszłego męża ciężko pracującego w dziewiczym buszu wyspy, jest tylko zbędnym balastem. Tytułowy fortepian odegra tu kluczową rolę w dalszym rozwoju wypadków. Każdy widz znajdzie w tej historii dużo subiektywnych odczuć i treści. Film jest pełen walorów artystycznych - pięknej muzyki Mychaela Nymana oraz wyrazistych zdjęć Stuarta Dryburgha.
Wszystkie kreacje aktorskie zasługują na najwyższe laury, a sama Holly Hunter jako Ada potrafiła mową ciała i mimiką pokazać całe spektrum emocji.
Gorąco polecam , jest to tzw. lektura obwiązkowa.


                                                          opracowała Małgorzata K.

Sponsor

Sponsor