Zapraszamy my na  wykład:

26.01.2016r o godz. 18.00

 Wojciech Marchlewski

Olędrzy, Olendrzy, Mennonici - kiedy przybyli, czym się zajmowali i gdzie mieszkali. Najnowsze wyniki badań dotyczące osadnictwa "olęderskiego" w Dolinie Środkowej Wisły. 
w Domu Kultury  ul. Wiejska 12 a ( wejście od ul. Gościńcowej) w Sali Widowiskowej.
Jaka jest historia Olędrów na Mazowszu w świetle badań genetycznych? Jak wyglądało ich życie, zwyczaje, kultura? Czy na terenie Łomianek też były ich osady? Czy nasi mieszkańcy mają coś z nimi wspólnego?
Wojciech Marchlewski - etnograf, historyk, socjolog. Od 1994 roku pracuje jako ekspert w dziedzinie rozwoju lokalnego oraz regionalnego w Polsce i zagranicą. Głównym przedmiotem pracy eksperckiej jest analiza zasobów lokalnych – przyrodniczych i kulturowych i ich wykorzystanie dla rozwoju ekonomicznego i społecznego. Obecnie współpracuje z Zespołem Parków Krajobrazowych Doliny Dolnej Wisły i Towarzystwem Przyjaciół Dolnej Wisły w opracowaniu planu wykorzystania zasobów naturalnych i kulturowych dla rozwoju różnorakich form aktywności gospodarczej i ekonomicznej społeczności lokalnych. Zajmuje się badaniem historii Mennonitów i Olędrów w Polsce. Jest autorem wielu publikacji dotyczących osadnictwa nadwiślańskiego, autor m.in. książki „Życie codzienne Mennonitów od kuchni”, współpracuje z Muzeum Mennonitów w Stainbach w Manitoba w Kanadzie.

Sponsor

Sponsor