Zapraszamy na dwa wykłady w dniu 26 kwietnia w Centrum Kultury w sali widowiskowej.
Znalezione obrazy dla zapytania tonalność w muzyce

 Rano, zamiast poranka filmowego, o godzinie 10.30 odbędzie się spotkanie z Panią Izabellą Włodarczyk, która wyjaśni na czym polega tonalność w muzyce w różnych epokach, z bogatą ilustracją muzyczną.




Po południu o godzinie 18.00 wysłuchamy wykładu Pana Jarosława Wójcika na temat "Tęsknota za pięknem. Współcześni amatorzy. Nowoczesny kicz."





Zapraszamy na  wykład:

19.04.2016r o godz. 18.00

Marcin Wojtasik

Przemiany kultury kulinarnej w Warszawie na przestrzeni ostatnich 100 lat

w Domu Kultury  ul. Wiejska 12 a ( wejście od ul. Gościńcowej) w Sali Widowiskowej.

Prześledzimy w jaki sposób zmiany społeczne, które dokonały się  w Warszawie w ciągu ostatniego stulecia  wywarły wpływ na  kulturę kulinarną. Będzie opisana  bogata oferta gastronomiczna przedwojennej Warszawy i jej związek z  wielokulturowym charakterem miasta oraz  silnym rozwarstwieniem społecznym.
Marcin Wojtasik - socjolog wyspecjalizowany w food studies (społeczne i kulturowe aspekty jedzenia) koordynator studiów podyplomowych Kultura Kulinarna przy Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorant i współpracownik prof. Jacka Kurczewskiego, jednego z najwybitniejszych polskich uczonych zajmujących się m. in. społeczno-kulturowymi aspektami kuchni. Jego zainteresowania naukowe to kulinaria, miasto, wielokulturowość i migracje. 
Judyta odcinająca głowę HolofernesowiZapraszamy w poniedziałek 18 kwietnia o godz.18.00 ( sala plastyczna Centrum Kultury) na bardzo ciekawy wykład Pani Kingi Berłowskiej poświęcony uwiecznionej w malarstwie, biblijnej opowieści o Judycie i Holofernesie.
Znalezione obrazy dla zapytania ocena z zachowania film recenzjaZapraszamy na bardzo sympatyczny, chwytający za serce film produkcji kubańskiej z 2014 roku pt. "Ocena z zachowania". Opowiada on o przyjaźni jedenastoletniego chłopca z nizin społecznych i nauczycielki, która po wieloletniej pracy z dziećmi ma więcej zrozumienia dla ich problemów niż młodzi pedagodzy.Całość osadzona jest we współczesnych realiach społecznych i politycznych. Film był kubańskim kandydatem do Oskara w kategorii filmów nieangielskojęzycznych.
Spotykamy się w sali widowiskowej Centrum Kultury o godz. 10.00, seans trwa 1 godz.48 min. Wstęp wolny!
Muzeum Fryderyka Chopina planuje rozpocząć komplety z historii muzyki - intensywny kurs z historii muzyki dla wszystkich, którzy chcą zgłębić temat: Pieśni i opery romantycznej
Tematy spotkań:
1. Bel canto w operze(09.05), prowadzenie: Aleksander Laskowski
2. Dziewiętnastowieczny cykl pieśni(16.05), prowadzenie: Marcin Gmys
3. Opera bez głosów albo śpiewające fortepiany: Beethoven, Schumann, Chopin(23.05),prowadzenie Marcin Gmys
4. Bel canto w salonie(30.05), prowadzenie Aleksander Laskowski
5. Rozmowa z Jerzym Artyszem(6.06), prowadzenie Aleksander Laskowski
Spotkania odbędą się w poniedziałki (9,16,23 i 30 maja, 6 czerwca w Muzeum Chopina o godz. 18.00
Wszelkie informacje i rezerwacja : Elżbieta Osman tel. 606-12-13-91


Zapraszamy na  spotkanie poetyckie:

12.04.2016r o godz. 18.00

Magda Doroba

Poeta o sobie i swojej poezji

w Domu Kultury  ul. Wiejska 12 a ( wejście od ul. Gościńcowej) w Sali Widowiskowej.
Motyl i skafander (2007) - FilmwebObejrzymy film pt. "Motyl i skafander" z 2007 roku, prawdziwą historię redaktora francuskiego pisma "Elle", Jeana-Dominique Balby. Ten zrealizowany na podstawie jego wspomnień obraz w przejmujący sposób ukazuje przeżycia całkowicie sparaliżowanego po udarze mózgu człowieka, obraźliwie nazywanego przez bliskich mu ludzi "warzywem". Uwięziony w swoim ciele, wciąż jest w pełni sprawny umysłowo i chce zająć należne mu miejsce w społeczeństwie. Wewnętrzny świat bohatera świetnie oddają doskonałe zdjęcia naszego "oskarowego" operatora Janusza Kamińskiego.
Zapraszamy na seans ( 1 godz. 52 min.) do Centrum Kultury o godz. 10.00. Wstęp wolny!




Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
                                       
Propozycja  wycieczek autokarowych kwiecień – maj 2016 r. :


12–17.04 (wtorek-niedziela) HOLANDIA  - 2097 zł
lub : 19-24.04 (wtorek-niedziela) – 1530 zł

 Amsterdam - Stare dzielnice miasta, XVII-wieczne centrum, dzielnice chińska i żydowska, Dzielnica Czerwonych Latarni, rejs statkiem po kanałach Amsterdamu, Muzeum Van Gogha lub Królewskie (Rijksmuseum), Keukenhof - wiosenny ogród kwiatowy, największy ogród kwiatów cebulowych (tulipanów, hiacyntów, narcyzów, krokusów) na świecie, Madurodam - interaktywny park miniatur, nazywany Holandią w miniaturze, Haga - budynki parlamentu, Pałac Pokoju, dzielnica ambasad, dzielnica nadmorska, Alkmaar - Muzeum Sera, cotygodniowy tradycyjny targ serowy, Rotterdam - nowoczesna architektura miasta, panorama portu i miasta z najwyższej wieży w Holandii, Magdeburg - Stary Rynek z ratuszem, kościól św. Jana, romański klasztor NMP, plac Katedralny z katedrą magdeburskią, Magdeburska Zielona Cytadela


Zapraszamy  na  wykład, który miał się odbyć 2 tygodnie temu, ale z powodu choroby wykładowcy został przełożony na:

5.04.2016r o godz. 18.00

 kustosz Karolina Krzywicka

Historia Imperium Osmańskiego i stosunków polsko-tureckich
w Domu Kultury  ul. Wiejska 12 a ( wejście od ul. Gościńcowej) w Sali Widowiskowej.


Wykład poświęcony historii Imperium Osmańskiego, z którym łączy Polskę wielowiekowa, wspólna i skomplikowana historia. W 2014 roku przypadła rocznica 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych polsko-tureckich, która była okazją do przypomnienia wspólnych dziejów i ważnych dla obu narodów wydarzeń historycznych jak rozbiory Polski, których nigdy nie uznało Imperium Osmańskie, czy narodziny Republiki Tureckiej, uznane w pierwszej kolejności przez Polskę i Szwajcarię.
Kustosz Karolina Krzywicka - historyk sztuki i menadżer kultury, adiunkt w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, sekretarz oddziału warszawskiego Polskiego Instytutu Badań nad Sztuką Świata. W 2014 roku była kuratorem wystaw upamiętniających rocznicę 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Turcją, we współpracy z ambasadą Republiki Turcji i Instytutem im. Yunusa Emre w Warszawie. W ramach obchodów rocznicowych zorganizowała wraz z Polskim Instytutem Studiów nad Sztuką Świata dwie międzynarodowe konferencje poświęcone relacjom artystycznym polsko-tureckim w Bursie i Warszawie. Autorka publikacji poświęconych tkaninom wschodnim i ubiorom tureckim. Organizatorka Festiwalu Kultury Tureckiej w 2014 roku i Festiwalu Azji Centralnej, który odbył się w lutym 2016 roku w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie
Znalezione obrazy dla zapytania złota damaŻycie pisze najlepsze scenariusze, o czym niejednokrotnie już się przekonaliśmy. Ta zasada będzie nam przyświecać w doborze filmów w kwietniu. Na początek proponujemy historię Marii Altmann - Żydówki, która uciekła przed holokaustem z Austrii do Stanów Zjednoczonych i po wielu latach wraca, by odzyskać należący kiedyś do jej rodziny portret ukochanej ciotki Adeli, namalowany przez samego Gustava Klimta, obecnie własność rządu. Film pt. " Złota Dama" z 2015 roku w ciekawy sposób ukazuje jak bohaterka dojrzała do decyzji , by zawalczyć o swoją własność - w tej roli doskonała Helen Mirren.
Zapraszamy na seans ( 1 godz 49 min ) do Centrum Kultury o godz. 10.00. Wstęp wolny!
Zwiastun https://www.youtube.com/watch?v=YZi4ei2lPDg

Blog Archive

Sponsor

Sponsor