Drodzy wielbiciele X Muzy!
Zmieniła się formuła naszych spotkań w ramach wtorkowych Poranków filmowych. Teraz każda projekcja będzie poprzedzona 15-to minutowym wprowadzeniem nawiązującym tematyką do wyświetlanego filmu, wygłoszonym przez panią Agatę Żbikowską - dziennikarkę i recenzentkę filmową.
 W tym tygodniu tj. 3 grudnia na Poranku mieliśmy już okazję wysłuchać mini-wykładu przed filmem "Szczęśliwy powrót", który dotyczył ogólnie "filmów drogi". Aby przypomnieć sobie lub zapoznać się z jego treścią kliknij poniżej na "czytaj więcej".
Agata Żbikowska -" Film drogi  "

Czym jest film drogi? Oczywiście filmem, w którym bohaterowie podróżują.
Ten gatunek filmowy jest niemal tak stary jak sam film, a szczególną popularność zyskał w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego? Powody są dwa. Po pierwsze – Amerykanin może nie mieć domu, ale na pewno ma samochód. Po drugie – amerykański styl życia wymaga częstych przeprowadzek, często z jednego końca kraju na drugi.
Za okres największego rozkwitu kina drogi uważa się lata 60-te i 70-te, kiedy powstały takie klasyczne już dziś obrazy jak Bonnie i Clyde, Swobodny jeździec (ang. Easy rider) czy Znikający punkt.
Czy bohaterowie filmu drogi muszą podróżować samochodem? Niekoniecznie. Mogą również jechać pociągiem albo motorem. Zdarza im się iść na piechotę, jak w filmie Upadek czy Wszystko za życie. Czasami mogą nawet jechać traktorem, jak bohater filmu Davida Lyncha pt. Prosta Historia.

Co pcha bohaterów do wyruszenia w drogę? Najczęściej pojawia się w filmie jeden z dwóch motywów – ucieczki lub podróży. W tym pierwszym bohaterowie decydują się na opuszczenie swojego miejsca zamieszkania, ponieważ coś im zagraża. Często są przestępcami lub wyrzutkami społecznymi, ale czasem w konflikt z prawem popadają dopiero w trakcie trwania filmu. Tak stało się na przykład w filmie Thelma i Louise oraz w Znikającym punkcie. Częściej jednak bohaterowie ruszają w podróż po prostu dlatego, że mają coś do załatwienia w innej części kraju – jadą kogoś odwiedzić lub pożegnać, wziąć udział w konkursie lub zawodach, a czasem po prostu się przeprowadzają.
Dlaczego twórcy tak bardzo lubią ten gatunek filmowy? Powodów jest kilka. Oto one:
- pozwala połączyć bohaterów z różnych środowisk, którzy inaczej by się nie spotkali,
- ma duży potencjał komediowy, co przydaje się nawet przy kręceniu dramatu,
- pozwala łatwo zapoznać widza z bohaterami – ponieważ inni członkowie podróży też ich nie znają i wszyscy muszą na początku filmu coś o sobie opowiedzieć,
- podróż to doskonała metafora rozwoju bohatera, który często, żeby dotrzeć do wyznaczonego celu, musi zmienić swoje podejście do życia,
- podróż może służyć również pokazaniu bohatera, który nie ma swojego miejsca w społeczeństwie,
- w przypadku motywu ucieczki mamy możliwość umieszczenia w filmie wielu spektakularnych pościgów, wybuchów, mnóstwa trzymającej w napięciu akcji,
- motyw drogi można wykorzystać przy niemal każdym gatunku filmowym – dramacie, komedii, sensacji, filmie muzycznym, science fiction, horrorze itp.
Czym jest dla bohaterów droga? Obietnicą, wyjściem z sytuacji, czasem na zastanowienie się. Człowiek, który podróżuje, często ulega złudzeniu, że mógłby osiedlić się gdziekolwiek, rozpocząć nowe życie, stać się kimś innym.
Czy to możliwe? Tego właśnie często dowiadujemy się z filmów drogi.
Warto zobaczyć:
1.      La Strada (1954)
2.      Tam, gdzie rosną poziomki (1957)
3.      Bonnie i Clyde (1967)
4.      Swobodny jeździec (1969)
5.      Rejs (1970)
6.      Znikający Punkt (1971)
7.      Rain Man (1988)
8.      Thelma i Louise (1991)
9.      Prosta historia (1999)
1 .  Powrót (2003)
1 .  Mała Miss (2006)
1 .  Wszystko za życie (2007)Kadr z filmu "La Strada"

                                                zamieściła Małgorzata K

Blog Archive

Sponsor

Sponsor