video
1.Salon Kobiet 50plus 2008-2009
5-tego maja 2006 roku powstał z  inicjatywy Elżbiety Juźwiak Salon Kobiet 50 plus. Ta nieformalna grupa działająca przy Domu Kultury miała zapełnić pewną lukę w życiu społeczności Łomianek. Przez dwa lata istnienia Salonu udało się zorganizować kilka ciekawych przedsięwzięć, takich jak:
-uczestnictwo w konkursie Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „Ę” o nazwie „Seniorzy w akcji”, dotyczącym zasad bezpieczeństwa w życiu dorosłych i dzieci, w ramach którego odbyły się min.: piknik w Burakowie „Bezpieczne przedszkole”, kurs samoobrony dla kobiet poprowadzony przez Cezarego Wilczyńskiego oraz wykłady na temat zarządzania własnymi finansami, uzupełnione nauką w grę edukacyjną Cashflow
-cykl warsztatów z psycholog Krystyną Stańdo na temat rozwoju osobistego
-prelekcje i wykłady
-wycieczki do Krakowa i Kazimierza nad Wisłą oraz wyjazdy wypoczynkowe do Kamiannej
-dwa plenery malarskie zwieńczone wystawą poplenerową, które  zaowocowały utworzeniem sekcji malarskiej 
-zacieśniły się więzi między członkiniami Salonu.
2. Inauguracja UTW
Zebrane doświadczenia i chęć rozszerzenia oferty programowej oraz dotarcia do szerszych kręgów społeczności Łomianek przyczyniły się do założenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Latem 2009 roku rozpoczęły się spotkania organizacyjne, w listopadzie zarejestrowano Stowarzyszenie i już 6-tego tego miesiąca odbył się wykład inauguracyjny „Sto lat i jeden dzień dłużej” wygłoszony przez Panią Zuzannę Celmer.
3.Wykłady plenarne
Od tamtej pory odbyło się 98 wykładów plenarnych z historii, psychologii, socjologii, prawa, profilaktyki zdrowia, geografii i innych dziedzin nauki, łącznie wysłuchanych przez 3753 osoby. Ustalaniem planu wykładów w kolejnych semestrach zajmuje się Anna Bernatowicz-Sobiech. Wykładowcy, którzy zapisali się w naszej pamięci to min.: Iwona Majewska-Opiełka, Marek Krawczyński, Barbara Sieradzka, Andrzej Kawecki, Ewa Korpysz i Marek Łasisz.
4. Kursy kmputerowe
Widząc taką potrzebę postawiliśmy na naukę obsługi  komputerów. Z kursów od poziomu podstawowego po grafikę komputerwą skorzystało aż 330-tu słuchaczy.
5.Lektoraty języków obcych
Dużym zainteresowaniem niezmiennie cieszą się  lektoraty języków obcych, głównie z języka angielskiego, ale też była grupa uczących się francuskiego i niemieckiego.
6.Malarstwo
Uniwersytet jest miejscem realizacji różnych pasji i zamiłowań. Grupa malarska systematycznie podnosi umiejętności pod okiem Pani Kingi Berłowskiej. Na spotkaniach co dwa tygodnie w pracowni malarskiej, uczestnicy zajęć malują różnymi technikami zaaranżowane martwe natury lub kompozycje kwiatowe. Kiedy pogoda dopisuje, na tzw. plenerach, powstają niepowtarzalne pejzaże. O postępach malarzy świadczą coraz piękniejsze obrazy, które można było podziwiać na kilku już wystawach.  Najnowsze prace zostaną jutro pokazane na wystawie w ICDS-ie, pt.”...to tylko woda „.
Pani Kinga Berłowska prowadzi również multimedialne wykłady z historii sztuki skierowane do wszystkich członków UTW. Zawsze też, jest naszym przewodnikiem na wystawach malarstwa wielkich mistrzów w muzeach i galeriach, a wspólny wyjazd do Łodzi był swoistego rodzaju lekcją o historii miasta i jego zabytkach.
7. Spotkania literackie
Miłośnicy literatury z prawdziwą satysfakcją wysłuchali 15-tu wykładów Pana Rafała Wojasińskiego poświęconych sylwetkom i twórczości polskich pisarzy i poetów. Jakżesz on barwnie opowiadał o nich i czytał fragmenty prozy i poezji.
W Klubie Przyjaciół Książki co miesiąc rozmawiamy o jednej z bieżących pozycji literatury obcej i krajowej, min. laureatów nagród NIKE. Dyskusję prowadzi Pani Małgorzata Kozińska-Rychner. Każdy może podzielić się swoimi przemyśleniami na temat przeczytanej książki. Odbyło się już 56 spotkań w Galerii41, w Bibliotece Publicznej w Domu Kultury i cały czas czujemy chęć sięgania po następne lektury.
8. Teatr
Wyjścia do teatru to stały punkt zajęć kulturalnych. Bilety dla średnio 35-ciu teatromanów na wybrane najciekawsze spektakle z repertuaru warszawskich scen rezerwuje niezawodna Krystyna Szczęsna. Obejrzeliśmy ponad 50 przedstawień, najczęściej w teatrach: Ateneum, Powszechnym, Współczesnym, Scena Prezentacje oraz w Operze Narodowej i Operetce.
9.Poranki filmowe
W 2012 roku powołaliśmy do życia  wtrkowe poranki filmowe, które, jak często żartujemy, przyciągają więcej widzów niż kino Wisła. Przez dwa lata zobaczyliśmy 70 filmów światowej i rodzimej kinematografii . Cenne okazały się wykłady przed seansami Pani Agaty Żbikowskiej o gatunkach filmowych i historii kina. Informacje o filmach na naszym blogu to dzieło Małgorzaty Kołtonowskiej.
10. Warsztaty
Dwukrotnie odbyły się warsztaty zdrowego stylu życia, propagujące wiedzę o zdrowym odżywianiu , o roli aktywności ruchowej oraz podające przykładowe jadłospisy.
Na zajęciach z rękodzieła powstawały nietuzinkowe przedmioty wykonane modnymi ostatnio technikami zdobienia jak i tymi tradycyjnymi :szydełkowe lub haftowane. Można było je podziwiać na kiermaszach oraz na zorganizowanej w Domu Kultury w Burakowie wystawie pod tytułem „Serwety i inne gadzety”, na której eksponowano nowe i mające nawet 100 lat wyroby.
  „Z muzyką przez epoki” tak Pan Michał Straszewski zatytuował trzy występy, na których opowiadał,śpiewał i grał na własnych instrumentach starodawną muzykę. Wieczorami słuchaliśmy jazzu w Podziemiach Kamedulskich w Warszawie i w Lemon Tree na Dąbrowie oraz dwukrotnie utworów Agnieszki Osieckiej. Własne struny głosowe też ćwiczymy śpiewając popularne piosenki pod dyrekcją Pani Kingi Berłowskiej.
Na 17-tu warsztatach pamięci z Panią Jolantą Woźniak uruchamialiśmy szare komórki, posiłkując się nawet odręcznymi rysunkami i piłeczkami.
Moda i uroda to domena pań. Nasze koleżanki chętnie słuchały porad wizażystek oraz stylistek, jak widać, z bardzo dobrym skutkiem.
11. Aktywność ruchowa
Jak ważna jest aktywność ruchowa nie trzeba nikogo przekonywać.
Gimnastyka rehabilitacyjna wciąż ma dużą frekwencję. Dwa razy w tygodniu ćwiczą dwie grupy średnio po 15 osób pod kierownictwem Pani Bożeny Płodziszewskiej.
Bardzo lubiłyśmy taneczne układy Pani Zuzanny Kwiatkowskiej, choć to też wyczerpujące ćwiczenia, poprawiające ogólną motorykę i koordynację.
Aqua aerobic na basenie w ICDS ma swoich zwolenników, zwłaszcza że Panie Maria Mirowska i Agnieszka Skwarek prowadzą te zajęcia z dużym zaangażowaniem i zrozumieniem naszych potrzeb.
Na rowerowe eskapady do Kampinosu lub na Młociny w każdą środę przy dobrej pogodzie zaprasza Ela Holli.
Coraz popularniejszy nordic-walking uprawiamy wszędzie, gdzie nas tylko oczy i nogi poniosą.
Brydz sportowy przyciągnął 25 osób, które poznały zasady gry i co piątek rozgrywają kolejne robry.
12. Turystyka
Turystyka sprawia nam dużą frajdę i integruje nasze środowisko. Dwie koleżanki; Ela Osman – przewodnik turystyczny z zawodu i Ela Holli – przewodnik z zamiłowania, dwoją się i troją, by zabrać członków UTW z rodzinami w atrakcyjne miejsca. Co roku poznajemy kolejne miasta i  regiony,a do tej pory zwiedziliśmy:  Łowicz i okolice, skansen w Suchej, Płock, Rzeszów, Sandomierz i Łańcut, Ziemię radomską, Poznań, Wrocław i Dolny Śląsk. Wyjeżdzaliśmy na wypoczynek do Wisły i Zubrzycy. Poznaliśmy zabytkowe, warszawskie obiekty, losy ich byłych mieszkańców i obecną funkcję. Oglądaliśmy Warszawę nocą, rozświetloną świątecznymi dekoracjami, a ogrody, miejsce niedzielnych spacerów, urzekały nas pięknem kwiatów, koiły nerwy i inspirowały do zmian w naszych ogródkach.
13. Łomiankowska Akademia Rodzinnych Finansów
Nasz Uniwersytet zrealizował unijny projekt finansowany z europejskiego funduszu Społecznego o nazwe „Łomankowska Akademia Rodzinnych Finansów”. 15-cie kobiet poszerzyło wiedzę o gospodarowaniu finansami, zwiedziło siedzibę Narodowego Banku Polskiego w Warszawie, a na zakończenie wzięło udział w turnieju gry w Cashflow.
14. UTW dla dzieci
Wspólne przedsięwzięcia dziadków i wnucząt pomagają dzieciom podnosić umiejętności i wiedzę. UTW zorganizowało dla 26 dzieci zajęcia malarskie, zajęcia z majsterkowania przy budowie karmników dla ptaków , „Bieg pokoleń”, integracyjną grę sportową połączoną ze znajomością historii Łomianek oraz warsztaty dla małych architektów, którzy zrobili makietę nowoczesnych Łomianek.  
 Kilkanaście osób uczestniczyło w projekcie fundacji „Dzieci niczyje” pod nazwą „Być Babcią, być Dziadkiem” pomagającym lepiej sprawdzić się w tej życiowej roli.
15. Wspólne spotkania przy stole
Brać uniwersytecka jest jak wielka rodzina, a wspólne spotkania przy stole pozwalają lepiej poznać się. Zatem, co roku zbieramy się, by razem świętować Wielkanoc i Boże Narodzenie, składamy sobie życzenia i jemy przygotowane w domach smakołyki. Zawsze panuje serdeczna atmosfera i dobrze czujemy się w swoim gronie.
Gotowanie to nasza specjalność. Właściciele restauracji Lemon Tree umożliwili nam urządzenie dwóch kulinarnych wieczorów; jednego nazwanego dyniowym, z osobiście przygotowanymi  potrawami z dyni, a innym razem andrzejkowego z wróżbami i degustacją pysznych pierogów.
16. 5 lat UTW w Łomiankach
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łomiankach nie osiągnąłby tak wiele, gdyby nie wsparcie i pomoc kilku instytucji i osób prywatnych, a są to:
Władze miasta Łomianki, które dofinansowują nasze projekty i udostępniają łamy Gazety Łomiankowskiej
Dyrekcjia Domu Kultury, która udostępnia sale na wykłady i inne zajęcia, a  także pomaga w promocji działań UTW i w wydawaniu biuletynu
Panie z Biblioteki Publicznej w Łomiankach, które pomagają w organizacji zajęć
Dyrekcja Banku Spółdzielczego, która dofinansowywała stronę internetową
 Beata Benda, która użyczała w latach 2009-2010  pomieszczeń w „Galerii 41” na działalność UTW.
Państwo Szlubowicz, którzy welokrotnie gościli UTW  w Lemon Tree.
Dobrze układa się współpraca ze stowarzyszeniem „Nasze Łomianki”i z „Klubem Przyjaciół Czosnowa”, z którym mamy coraz bogatszą wymianę kulturalną.
Nasz Uniwersytet działa przede wszystkim dzięki społecznej pracy członków, którzy nie szczędząc czasu ani własnych środków angażują się w rozliczne przedsięwzięcia.
I tak, Komisja rewizyjna sprawuje kontrolę nad dokumentacją księgową.W jej składzie znalazły się: Janina Cendrowska Irena Husak, Elżbieta Klonowska, Elżbieta Konopka, Grażyna Samuel, Barbara Sech i Elżbieta Zalewska

Przez 5 lat istnienia UTW w Zarządzie trzymającym pieczę nad całością działań, przewinęły się członkinie: Elżbieta Holli, Małgorzata Kołtonowska, Ewa Krajewska, Katarzyna Kućkowska, Dorota Kurowska, Ewa Sidorzak i Krystyna Szczęsna.
Ważne funkcje w Zarządzie pełnią:
Sekretarz, którego praca polega na sporządzaniu dokumentacji ze spotkań zarządu i  czuwaniu nad sprawnym funkcjonowaniem UTW. Do końca ubiegłego roku była nim Maria Zamoyska, a obecnie jest Hanna Sulak
 Skarbnik, od pięciu lat tą niewdzięczną rolę piastuje Teresa Walkowska, która z dużym poczuciem humoru ściąga z nas opłaty i składki.
Wice-Prezesem UTW jest Anna Bernatowicz-Sobiech. Od założenia Stowarzyszenia swoją wiedzą wspiera wiele działań, utrzymuje kontakty z wykładowcami i Gazetą Łomiankwską.
Dobrym duchem naszego Uniwersytetu jest Elżbieta Juźwiak – Prezes UTW. Wciąż zaraża nas swoją energią i nowymi pomysłam. Biega po urzędach , różnych instytucjach, zabiega o dotacje, uzgadnia miejsca, terminy, pisze i przerzuca tysiące dokumentów. Uczestniczy w większości zajęć czym mobilizuje nas i motywuje, że można, że trzeba tylko chcieć wyjść z domu i przyłączyć się. Ela spisuje się na medal, co doceniły władze naszego miasta. Na XXV-cio lecie Łomianek, nasza Prezes została odznaczna medalem za swoją działalność. Jak twierdzi należy się on nam wszystkim. Elu! Prezesuj nam jak najdłużej, bo nie wyobrażamy sobie Unwersytetu bez Ciebie.