1.Salon Kobiet 50plus 2008-2009
5-tego maja 2006 roku powstał z  inicjatywy Elżbiety Juźwiak Salon Kobiet 50 plus. Ta nieformalna grupa działająca przy Domu Kultury miała zapełnić pewną lukę w życiu społeczności Łomianek. Przez dwa lata istnienia Salonu udało się zorganizować kilka ciekawych przedsięwzięć, takich jak:
-uczestnictwo w konkursie Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „Ę” o nazwie „Seniorzy w akcji”, dotyczącym zasad bezpieczeństwa w życiu dorosłych i dzieci, w ramach którego odbyły się min.: piknik w Burakowie „Bezpieczne przedszkole”, kurs samoobrony dla kobiet poprowadzony przez Cezarego Wilczyńskiego oraz wykłady na temat zarządzania własnymi finansami, uzupełnione nauką w grę edukacyjną Cashflow
-cykl warsztatów z psycholog Krystyną Stańdo na temat rozwoju osobistego
-prelekcje i wykłady
-wycieczki do Krakowa i Kazimierza nad Wisłą oraz wyjazdy wypoczynkowe do Kamiannej
-dwa plenery malarskie zwieńczone wystawą poplenerową, które  zaowocowały utworzeniem sekcji malarskiej 
-zacieśniły się więzi między członkiniami Salonu.
2. Inauguracja UTW
Zebrane doświadczenia i chęć rozszerzenia oferty programowej oraz dotarcia do szerszych kręgów społeczności Łomianek przyczyniły się do założenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Latem 2009 roku rozpoczęły się spotkania organizacyjne, w listopadzie zarejestrowano Stowarzyszenie i już 6-tego tego miesiąca odbył się wykład inauguracyjny „Sto lat i jeden dzień dłużej” wygłoszony przez Panią Zuzannę Celmer.
3.Wykłady plenarne
Od tamtej pory odbyło się 98 wykładów plenarnych z historii, psychologii, socjologii, prawa, profilaktyki zdrowia, geografii i innych dziedzin nauki, łącznie wysłuchanych przez 3753 osoby. Ustalaniem planu wykładów w kolejnych semestrach zajmuje się Anna Bernatowicz-Sobiech. Wykładowcy, którzy zapisali się w naszej pamięci to min.: Iwona Majewska-Opiełka, Marek Krawczyński, Barbara Sieradzka, Andrzej Kawecki, Ewa Korpysz i Marek Łasisz.
4. Kursy kmputerowe
Widząc taką potrzebę postawiliśmy na naukę obsługi  komputerów. Z kursów od poziomu podstawowego po grafikę komputerwą skorzystało aż 330-tu słuchaczy.
5.Lektoraty języków obcych
Dużym zainteresowaniem niezmiennie cieszą się  lektoraty języków obcych, głównie z języka angielskiego, ale też była grupa uczących się francuskiego i niemieckiego.
6.Malarstwo
Uniwersytet jest miejscem realizacji różnych pasji i zamiłowań. Grupa malarska systematycznie podnosi umiejętności pod okiem Pani Kingi Berłowskiej. Na spotkaniach co dwa tygodnie w pracowni malarskiej, uczestnicy zajęć malują różnymi technikami zaaranżowane martwe natury lub kompozycje kwiatowe. Kiedy pogoda dopisuje, na tzw. plenerach, powstają niepowtarzalne pejzaże. O postępach malarzy świadczą coraz piękniejsze obrazy, które można było podziwiać na kilku już wystawach.  Najnowsze prace zostaną jutro pokazane na wystawie w ICDS-ie, pt.”...to tylko woda „.
Pani Kinga Berłowska prowadzi również multimedialne wykłady z historii sztuki skierowane do wszystkich członków UTW. Zawsze też, jest naszym przewodnikiem na wystawach malarstwa wielkich mistrzów w muzeach i galeriach, a wspólny wyjazd do Łodzi był swoistego rodzaju lekcją o historii miasta i jego zabytkach.
7. Spotkania literackie
Miłośnicy literatury z prawdziwą satysfakcją wysłuchali 15-tu wykładów Pana Rafała Wojasińskiego poświęconych sylwetkom i twórczości polskich pisarzy i poetów. Jakżesz on barwnie opowiadał o nich i czytał fragmenty prozy i poezji.
W Klubie Przyjaciół Książki co miesiąc rozmawiamy o jednej z bieżących pozycji literatury obcej i krajowej, min. laureatów nagród NIKE. Dyskusję prowadzi Pani Małgorzata Kozińska-Rychner. Każdy może podzielić się swoimi przemyśleniami na temat przeczytanej książki. Odbyło się już 56 spotkań w Galerii41, w Bibliotece Publicznej w Domu Kultury i cały czas czujemy chęć sięgania po następne lektury.
8. Teatr
Wyjścia do teatru to stały punkt zajęć kulturalnych. Bilety dla średnio 35-ciu teatromanów na wybrane najciekawsze spektakle z repertuaru warszawskich scen rezerwuje niezawodna Krystyna Szczęsna. Obejrzeliśmy ponad 50 przedstawień, najczęściej w teatrach: Ateneum, Powszechnym, Współczesnym, Scena Prezentacje oraz w Operze Narodowej i Operetce.
9.Poranki filmowe
W 2012 roku powołaliśmy do życia  wtrkowe poranki filmowe, które, jak często żartujemy, przyciągają więcej widzów niż kino Wisła. Przez dwa lata zobaczyliśmy 70 filmów światowej i rodzimej kinematografii . Cenne okazały się wykłady przed seansami Pani Agaty Żbikowskiej o gatunkach filmowych i historii kina. Informacje o filmach na naszym blogu to dzieło Małgorzaty Kołtonowskiej.
10. Warsztaty
Dwukrotnie odbyły się warsztaty zdrowego stylu życia, propagujące wiedzę o zdrowym odżywianiu , o roli aktywności ruchowej oraz podające przykładowe jadłospisy.
Na zajęciach z rękodzieła powstawały nietuzinkowe przedmioty wykonane modnymi ostatnio technikami zdobienia jak i tymi tradycyjnymi :szydełkowe lub haftowane. Można było je podziwiać na kiermaszach oraz na zorganizowanej w Domu Kultury w Burakowie wystawie pod tytułem „Serwety i inne gadzety”, na której eksponowano nowe i mające nawet 100 lat wyroby.
  „Z muzyką przez epoki” tak Pan Michał Straszewski zatytuował trzy występy, na których opowiadał,śpiewał i grał na własnych instrumentach starodawną muzykę. Wieczorami słuchaliśmy jazzu w Podziemiach Kamedulskich w Warszawie i w Lemon Tree na Dąbrowie oraz dwukrotnie utworów Agnieszki Osieckiej. Własne struny głosowe też ćwiczymy śpiewając popularne piosenki pod dyrekcją Pani Kingi Berłowskiej.
Na 17-tu warsztatach pamięci z Panią Jolantą Woźniak uruchamialiśmy szare komórki, posiłkując się nawet odręcznymi rysunkami i piłeczkami.
Moda i uroda to domena pań. Nasze koleżanki chętnie słuchały porad wizażystek oraz stylistek, jak widać, z bardzo dobrym skutkiem.
11. Aktywność ruchowa
Jak ważna jest aktywność ruchowa nie trzeba nikogo przekonywać.
Gimnastyka rehabilitacyjna wciąż ma dużą frekwencję. Dwa razy w tygodniu ćwiczą dwie grupy średnio po 15 osób pod kierownictwem Pani Bożeny Płodziszewskiej.
Bardzo lubiłyśmy taneczne układy Pani Zuzanny Kwiatkowskiej, choć to też wyczerpujące ćwiczenia, poprawiające ogólną motorykę i koordynację.
Aqua aerobic na basenie w ICDS ma swoich zwolenników, zwłaszcza że Panie Maria Mirowska i Agnieszka Skwarek prowadzą te zajęcia z dużym zaangażowaniem i zrozumieniem naszych potrzeb.
Na rowerowe eskapady do Kampinosu lub na Młociny w każdą środę przy dobrej pogodzie zaprasza Ela Holli.
Coraz popularniejszy nordic-walking uprawiamy wszędzie, gdzie nas tylko oczy i nogi poniosą.
Brydz sportowy przyciągnął 25 osób, które poznały zasady gry i co piątek rozgrywają kolejne robry.
12. Turystyka
Turystyka sprawia nam dużą frajdę i integruje nasze środowisko. Dwie koleżanki; Ela Osman – przewodnik turystyczny z zawodu i Ela Holli – przewodnik z zamiłowania, dwoją się i troją, by zabrać członków UTW z rodzinami w atrakcyjne miejsca. Co roku poznajemy kolejne miasta i  regiony,a do tej pory zwiedziliśmy:  Łowicz i okolice, skansen w Suchej, Płock, Rzeszów, Sandomierz i Łańcut, Ziemię radomską, Poznań, Wrocław i Dolny Śląsk. Wyjeżdzaliśmy na wypoczynek do Wisły i Zubrzycy. Poznaliśmy zabytkowe, warszawskie obiekty, losy ich byłych mieszkańców i obecną funkcję. Oglądaliśmy Warszawę nocą, rozświetloną świątecznymi dekoracjami, a ogrody, miejsce niedzielnych spacerów, urzekały nas pięknem kwiatów, koiły nerwy i inspirowały do zmian w naszych ogródkach.
13. Łomiankowska Akademia Rodzinnych Finansów
Nasz Uniwersytet zrealizował unijny projekt finansowany z europejskiego funduszu Społecznego o nazwe „Łomankowska Akademia Rodzinnych Finansów”. 15-cie kobiet poszerzyło wiedzę o gospodarowaniu finansami, zwiedziło siedzibę Narodowego Banku Polskiego w Warszawie, a na zakończenie wzięło udział w turnieju gry w Cashflow.
14. UTW dla dzieci
Wspólne przedsięwzięcia dziadków i wnucząt pomagają dzieciom podnosić umiejętności i wiedzę. UTW zorganizowało dla 26 dzieci zajęcia malarskie, zajęcia z majsterkowania przy budowie karmników dla ptaków , „Bieg pokoleń”, integracyjną grę sportową połączoną ze znajomością historii Łomianek oraz warsztaty dla małych architektów, którzy zrobili makietę nowoczesnych Łomianek.  
 Kilkanaście osób uczestniczyło w projekcie fundacji „Dzieci niczyje” pod nazwą „Być Babcią, być Dziadkiem” pomagającym lepiej sprawdzić się w tej życiowej roli.
15. Wspólne spotkania przy stole
Brać uniwersytecka jest jak wielka rodzina, a wspólne spotkania przy stole pozwalają lepiej poznać się. Zatem, co roku zbieramy się, by razem świętować Wielkanoc i Boże Narodzenie, składamy sobie życzenia i jemy przygotowane w domach smakołyki. Zawsze panuje serdeczna atmosfera i dobrze czujemy się w swoim gronie.
Gotowanie to nasza specjalność. Właściciele restauracji Lemon Tree umożliwili nam urządzenie dwóch kulinarnych wieczorów; jednego nazwanego dyniowym, z osobiście przygotowanymi  potrawami z dyni, a innym razem andrzejkowego z wróżbami i degustacją pysznych pierogów.
16. 5 lat UTW w Łomiankach
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łomiankach nie osiągnąłby tak wiele, gdyby nie wsparcie i pomoc kilku instytucji i osób prywatnych, a są to:
Władze miasta Łomianki, które dofinansowują nasze projekty i udostępniają łamy Gazety Łomiankowskiej
Dyrekcjia Domu Kultury, która udostępnia sale na wykłady i inne zajęcia, a  także pomaga w promocji działań UTW i w wydawaniu biuletynu
Panie z Biblioteki Publicznej w Łomiankach, które pomagają w organizacji zajęć
Dyrekcja Banku Spółdzielczego, która dofinansowywała stronę internetową
 Beata Benda, która użyczała w latach 2009-2010  pomieszczeń w „Galerii 41” na działalność UTW.
Państwo Szlubowicz, którzy welokrotnie gościli UTW  w Lemon Tree.
Dobrze układa się współpraca ze stowarzyszeniem „Nasze Łomianki”i z „Klubem Przyjaciół Czosnowa”, z którym mamy coraz bogatszą wymianę kulturalną.
Nasz Uniwersytet działa przede wszystkim dzięki społecznej pracy członków, którzy nie szczędząc czasu ani własnych środków angażują się w rozliczne przedsięwzięcia.
I tak, Komisja rewizyjna sprawuje kontrolę nad dokumentacją księgową.W jej składzie znalazły się: Janina Cendrowska Irena Husak, Elżbieta Klonowska, Elżbieta Konopka, Grażyna Samuel, Barbara Sech i Elżbieta Zalewska

Przez 5 lat istnienia UTW w Zarządzie trzymającym pieczę nad całością działań, przewinęły się członkinie: Elżbieta Holli, Małgorzata Kołtonowska, Ewa Krajewska, Katarzyna Kućkowska, Dorota Kurowska, Ewa Sidorzak i Krystyna Szczęsna.
Ważne funkcje w Zarządzie pełnią:
Sekretarz, którego praca polega na sporządzaniu dokumentacji ze spotkań zarządu i  czuwaniu nad sprawnym funkcjonowaniem UTW. Do końca ubiegłego roku była nim Maria Zamoyska, a obecnie jest Hanna Sulak
 Skarbnik, od pięciu lat tą niewdzięczną rolę piastuje Teresa Walkowska, która z dużym poczuciem humoru ściąga z nas opłaty i składki.
Wice-Prezesem UTW jest Anna Bernatowicz-Sobiech. Od założenia Stowarzyszenia swoją wiedzą wspiera wiele działań, utrzymuje kontakty z wykładowcami i Gazetą Łomiankwską.
Dobrym duchem naszego Uniwersytetu jest Elżbieta Juźwiak – Prezes UTW. Wciąż zaraża nas swoją energią i nowymi pomysłam. Biega po urzędach , różnych instytucjach, zabiega o dotacje, uzgadnia miejsca, terminy, pisze i przerzuca tysiące dokumentów. Uczestniczy w większości zajęć czym mobilizuje nas i motywuje, że można, że trzeba tylko chcieć wyjść z domu i przyłączyć się. Ela spisuje się na medal, co doceniły władze naszego miasta. Na XXV-cio lecie Łomianek, nasza Prezes została odznaczna medalem za swoją działalność. Jak twierdzi należy się on nam wszystkim. Elu! Prezesuj nam jak najdłużej, bo nie wyobrażamy sobie Unwersytetu bez Ciebie.

Blog Archive

Sponsor

Sponsor