Macunaima (1969)Aby obejrzeć filmową propozycję na nasz następny poranek musimy wykonać dwa wielkie skoki; jeden przez ocean do Ameryki Południowej, a ściśle do Brazylii oraz drugi, chyba trudniejszy, ponieważ musimy cofnąć się w czasie o jakieś 45 lat. W 1969 roku powstało dzieło brazylijskiej "Nowej fali" pt."Macunaima", które było grane w latach 70-tych  w naszych kinach, ale tylko w tych studyjnych. Mamy więc okazję zapoznać się z nim, zapewne przez większość z nas po raz pierwszy.
Specyfikę tego filmu przybliży nam przed seansem pani Agata Żbikowska .
Początek spotkania o godz. 10.00 w Domu Kultury. Film trwa 1godz. 50min. Wstęp wolny!
 Reżyser Joaquim Pedro de Andrade przeniósł na ekran modernistyczną powieść Mária de Andrade.  Macunaima to postać z indiańskich legend, pierwowzór głównego bohatera: sowizdrzała, cwaniaka i oportunisty, wyznającego zasadę: „Jeśli nie możesz pokonać wroga, przyłącz się do niego”. Uosabia on los Brazylijczyków w burzliwych latach 60-tych ubiegłego wieku w historii tego narodu.
Film "Macunaima" jest groteską, pokręconą, absurdalną i trochę dziwaczną. Bez względu czy zdobędzie on Waszą sympatię czy nie, wart jest obejrzenia jako dzieło wpisujące się w rozwój światowego kina.

                                                                          
Sponsor

Sponsor