Nasza koleżanka Ela Osman po raz kolejny przygotowała dla nas propozycje krótkich wycieczek w okresie październik -grudzień. Polecamy

WYJEDŹMY NA CHWILĘ Z ŁOMIANEK !

Propozycja wycieczek autokarowych od października do grudnia 2014 r.:

18.10 (sobota) - ZIEMIA RADOMSKA – 89 zł 
 
 Proponujemy poznanie Ziemi Radomskiej – z tajemniczym Leśnym Gródkiem z potrójnym kamiennym kręgiem na szczycie i pojedynczym kamieniem kultowym (menhirem), a także Borkowic z umieszczoną w miejscowym kościele figurą św. Antoniego wykonaną w galenie (samorodek ołowiany) – jedną z 3 tego typu w Polsce, Górę Krakową – z rozległym widokiem na okolice, Gielniowem – z miejscami związanymi z błog. Władysławem z Gielniowa – patronem Warszawy, Wieniawą ze słynnym średniowiecznym Poliptykiem Wieniawskim. Na koniec proponujemy wizytę w tłoczni soków ekologicznych. 


19.10(niedziela)HUBERTUS w OLSZTYNIE K/CZĘSTOCHOWY-99 zł

 Olsztyn: obejrzenie jednego z większych gotyckich zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W zamku tym więziony był za czasów Kazimierza Wielkiego wojewoda wielkopolski Maćko Borkowic, zamek oblegany był m.in. w l. 1587 i 1656. Obejrzenie Hubertusa czyli tradycyjnej gonitwy jeźdźców za lisem jaka pokazana zostanie na błoniach pod zamkiem przy spichlerzu. Impreza połączona jest z biesiadą przy ognisku, zabawą przy muzyce i możliwością degustacji domowych przysmaków. Dla chętnych spacer (ok. 2 godzin) znakowanym szlakiem przez rezerwat Góry Sokole pomiędzy zalesionymi wzgórzami wapiennymi, skałami-ostańcami i otworami jaskiń charakterystycznymi dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Po spacerze czas wolny na spożycie posiłku. Ok. godz. 17.30 wyjazd w drogę powrotną
Uwaga: zalecane ubranie wygodnych butów turystycznych usztywniających kostkę i posiadających wibramową podeszwę.


 
24.10 (piątek) – GÓRA KALWARIA, CZERSK, WARKA – 99 zł
Zwiedzimy zabytkowe kościoły i kaplice Góry Kalwarii, wieczernik na Mariankach, ratusz, Czersk – zamek książąt mazowieckich, a w Warce – Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego i warecki browar ze zwiedzaniem linii produkcyjnej i degustacją piwa.

25.10 (sobota) – BARANÓW SANDOMIERSKI – 99 zł 
 
 W programie : Jedna z najpiękniejszych rezydencji renesansowych w Polsce, powstałej w XVII w. To miejsce zauroczy swym wnętrzem i parkiem.. 
Zwiedzimy również KLIMONTÓW z oryginalnym architektonicznie kościołem wzniesionym na planie elipsy oraz SULISŁAWICE – zespół kościołów (romański i neogotycki) i grób Władysława Jasińskiego „Jędrusia”. 

lub


25.10 (sobota) SANDOMIERZ I GÓRY PIEPRZOWE99 zł 

 Góry Pieprzowe: spacer po skarpie wiślanej będącej pd. wsch. krawędzią Wyżyny Kielecko- Sandomierskiej, chronionej ze względu na unikalną roślinność ciepłolubną oraz występowanie rzadkich gatunków owadów. Obejrzenie panoramy Sandomierza z punktu widokowego. 
Sandomierz: spacer po mieście: bazylika katedralna, romański kościół Dominikanów, Collegium Gostomianum, rynek z ratuszem i zabytkowymi kamieniczkami m.in. Kamienicą Oleśnickich, studnią w obudowie drewnianej oraz współczesną instalacją przedstawiającą „Zakotwiczenie nieba”, brama „Ucho Igielne”, synagoga, Brama Opatowska z tarasem widokowym, zamek z tarasem widokowym, wąwóz Królowej Jadwigi, miejsca wykorzystywane w popularnym serialu „Ojciec Mateusz”. Dla chętnych podziemna trasa turystyczna. Ok. godz. 16.30 wyjazd w drogę powrotną
26.10(niedziela)- MUZEUM IKON W SUPRAŚLU – 89 zł Supraśl obejrzenie prawosławnego zespołu klasztornego założonego tu na początku XVI w. z odbudowywaną cerkwią Zwiastowania NMP, wzniesioną w 1511 r., i wraz z przewodnikiem muzealnym Muzeum Ikon z jedną z najbogatszych w Polsce i niezwykle oryginalnie prezentowaną kolekcją ikon, secesyjny pałac Buchholtzów, zespół drewnianych budynków tkaczy na ul. 3 Maja. 
 

08.11 (sobota) SZLAK TATARSKI – 99 zł

Przejazd do Bohoników, zwiedzanie: drewniany meczet z przełomu XIX i XX wieku oraz Mizar - największy cmentarz muzułmański w Polsce. KRUSZYNIANY - wieś tatarska, meczet, wizyta w "jurcie tatarskiej" - możliwość skosztowania specjałów kuchni tatarskiej (fakultatywnie). Supraśl - Zespół Prawosławnego Męskiego Monasteru p.w. Zwiastowania NMP. 


08-10.11 (sobota-poniedziałek) – PAPIESKIE SZLAKI –395 zł

 Wyprawa szlakami Jana Pawła II. Odwiedzimy WADOWICE z nowoczesnym muzeum Jana Pawła II, sanktuarium w KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ oraz miejsca związane z Janem Pawłem II w KRAKOWIE


09. 11 (niedziela) – ŁÓDŹ – 123 zł 
 
W programie największy cmentarz żydowski w Polsce (symbolika, zwyczaje pogrzebowe), Synagoga (jedyna zachowana synagoga podwórkowa w Łodzi) – opowieść o świętach całego roku, warsztaty kulinarne, w czasie których uczestnicy poznają i sami przygotowują dania kuchni żydowskiej, Muzeum Fabryki, spacer ulicą Piotrkowską
09.11 (niedziela) – PAŁAC BISKUPÓW KRAKOWSKICH W KIELCACH 89 zł 
Kielce: zwiedzanie z przewodnikiem muzealnym wnętrz i wystaw stałych Pałacu Biskupów Krakowskich – obecnie siedziby Muzeum Narodowego w Kielcach. Wystawy stałe prezentują bogato dekorowane i wyposażone wczesnobarokowe wnętrza dawnej rezydencji biskupiej (m.in. Izba Stołowa Górna z bogatą polichromią i galerią portretów biskupów krakowskich), Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz bogatą kolekcję malarstwa polskiego, zwiedzanie Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Pomnik Stefana Żeromskiego. Po zwiedzaniu czas wolny na ciepły posiłek zakupywany indywidualnie. Ok. godz. 15.30 wyjazd w drogę powrotną.
15.11 (sobota) – PAŁACE I DWORY PODLASIA – 89 zł

 Proponujemy obejrzenia pałaców i dworów południowego Podlasia: klasycystycznego pałacu Potockich w Międzyrzecu Podlaskim, klasycystycznego, ostatnio odnowionego pałacu w Białce, renesansowej rezydencji z elementami budowli obronnej w Żabikowie, późnobarokowej rezydencji Szczuków i następnie Potockich w Radzyniu Podlaskim oraz dworu w Jarząbów i następnie Maniukinów w Mościbrodach. Poznamy dzieje tych obiektów i historię ich dawnych właścicieli. .


15.11 (sobota) – ZIEMIA KONECKA – 89 zł

 Przejazd do Końskich, zwiedzanie: Park im. Tarnowskich w którym znajdują się: Oranżeria Egipska z faraonami, Glorietta, Domek Wnuczętów, neogotyckie basteje, Kościół Św. Mikołaja - zabytek sztuki romańskiej i gotyckiej. Sielpia Wielka - Muzeum Zagłębia Staropolskiego. Gagaty Sołtykowskie - rezerwat, w którym znajdują się odciski tropów dinozaurów oraz okazy mineralogiczne .


22.11 (sobota) –OSTROŁĘKA i KUCHNIA KURPIOWSKA – 123 zł 
W programie Ostrołęka – Muzeum Kultury Kurpiowskiej : wystawy prezentujące sztukę i rzeźbę kurpiowską, prelekcja połączona z pokazem przygotowania wybranych dań kuchni kurpiowskiej i obiad w oparciu o tradycyjne dania tej kuchni


22.11 (sobota) – ŻYRARDÓW, MIEDNIEWICE, SZYMANÓW – 79 zł

 Żyrardów obejrzenie sukcesywnie rewitalizowanego zespołu poprzemysłowego oraz osiedli dla robotników z XIX i pocz. XX w. 
Miedniewice zwiedzanie klasztoru Franciszkanów z ciekawym wyposażeniem nawiązującym kolorem do żałoby narodowej po upadku powstania styczniowego oraz obrazem MB Świętorodzinnym koronowanym przez bpa Ignacego Krasickiego
Guzów pałac Sobańskich architektonicznie przypominającego jeden z francuskich zamków nad Loarą, pomnik Michała Ogińskiego
Mikołajew kościół par., miejsce chrztu malarza Władysława Ślewińskiego (tablica pamiątkowa), cmentarz przykościelny
Szymanów Sanktuarium Matki Boskiej Jazłowieckiej ze słynną, przeniesioną z Jazłowca na Podolu figurą, umieszczoną we współczesnej, przestronnej kaplicy.
Będzie okazja poznać wielokulturowe miasto, gdzie mieszkali obok siebie Polacy, Rusini oraz Żydzi.Spotkamy się tu z mieszanką kultur obecną w architekturze sakralnej, zobaczymy m.in. cerkiew w stylu bizantyjsko-ruskim i Wielką Synagogę.


22.11(sobota) – WARSZAWA-ŚWIĄTYNIE RÓŻNYCH WYZNAŃ- 38 zł

 Warszawska wyprawa przez najważniejsze świątynie stolicy stołecznego tygla wyznaniowego. Podczas wycieczki odwiedzimy synagogę, meczet, cerkiew prawosławną i kościół ewangelicki. Spotkamy się również z kulturą i filozofią buddystów


29.11 (sobota) – WSPOMNIENIE NOCY LISTOPADOWEJ – 59 zł

 Zobaczymy najważniejsze miejsca Powstania Listopadowego m.in. miejsca bitew w Stoczku Łukowskim, Iganiach, Dębem Wielkim, Olszynce Grochowskiej. Dowiemy się o chwalebnych i trudnych chwilach powstania oraz o ludziach, którzy poświęcili się Polsce


30.11 (niedziela) -MUZEUM LWOWA i KRESÓW, MSZCZONÓW – 69 zł

 
   Adamów: zwiedzanie prywatnego Muzeum Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich – unikalnej placówki w Polsce ze względu na jej tematykę. Muzeum znajduje się w dwualkierzowym dworze – takim jakie znajdowały się na dawnych ziemiach polskich m.in. w okolicach Tarnopola (obecnie Ukraina). Muzeum posiada bardzo bogatą ekspozycję dotyczącą historii, kultury i etnografii. 
Mszczonów: 2-godzinny pobyt rekreacyjny w kompleksie basenów termalnych w Mszczonowie (temperatura wody 28-34 °C, kąpiele bąbelkowe, hydromasaże, bicze wodne, urządzenia rekreacyjne). Ta unikalna na Mazowszu woda szczególnie bogata jest w wodorowęglany, wapń i sód.
06.12 (sobota) – TORUŃ – MIASTO KOPERNIKA – 89 zł

      Przejazd do Torunia,zwiedzanie:Stare Miasto - Ratusz, Dwór Artusa, Pomnik Mikołaja Kopernika, Fontanna Flisaka, Dom pod Gwiazdą, Katedra św. Janów, Dom Kopernika, Krzywa Wieża, toruńskie spichlerze, Bulwar Filadelfijski, ruiny zamku krzyżackiego, Planetarium (dla chętnych) - seans. 
  

06.12 (sobota) – JARMARK ŚWIĄTECZNY I KIERMASZ SMAKÓW                 
         REGIONALNYCH W KAZIMIERZU DOLNYM- 79 zł

   Kazimierz Dolny udział w VIII Jarmarku Świątecznym i Ogólnopolskim Kiermaszu Smaków Regionalnych, spacer z przewodnikiem po centrum Kazimierza Dolnego w poszukiwaniu ciekawostek związanych z historią miasteczka i jego mieszkańcami            


13.12 (sobota)- WARSZAWA NOCĄ – 35 zł

      Pod osłoną nocy przejeżdżamy autokarem przez ulice Warszawy, odwiedzamy miejsca, gdzie czas odcisnął swoje piętno, gdzie ożywają dawne legendy, a miasto w świetle latarni i lampionów wygląda zupełnie inaczej.

Trasa przejazdu: Trakt Królewski - Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Plac Trzech Krzyży, Aleje Ujazdowskie, Belweder, Łazienki, Praga - praskie uliczki: Ząbkowska, Kawęczyńska, Targowa. Centrum Warszawy - Marszałkowska, Pałac Kultury i Nauki, Aleje Jerozolimskie, Emilii Plater, Miodowa, Plac Teatralny, Plac Marszałka Piłsudskiego.
13-14.12 (sobota-niedziela) –GDAŃSK PRZEDŚWIĄTECZNY –358 zł
W programie Gdańsk – Główne Miasto – Długi Targ, Ratusz, Dwór Artusa, fontanna Neptuna, bramy miejskie, Żuraw, ulica Mariacka, kościół mariacki, tereny Stoczni Gdańskiej – Pomnik Poległych Stoczniowców 1970, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Narodowe w Gdańsku – oddział Sztuki Dawnej m.in. z obrazem Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”
a ponadto:
KOŁOBRZEG – pobyt światęczno- noworoczny, od 22.12 – 14 dni, 1660 zł
TORUŃ – Boże Narodzenie, od 23.12 – 5 dni, 1080 zł
SANDOMIERZ – SYLWESTER, od 29.12 – 4 dni, 990 zł

Wszelkie informacje : Elżbieta Osman, tel 606-12-13-91

 

Sponsor

Sponsor