Zapraszamy na angielski film opowiadający prawdziwą historię dwóch lekkoatletów: Erica Liddella-Szkota i Harolda Abrahamsa-Anglika żydowskiego pochodzenia,olimpijczyków (Paryż 1924), rozgrywającą się w latach dwudziestych ubiegłego wieku w środowisku uniwersyteckim Cambridge.Zrealizowany ponad trzydzieści lat temu film jest ponadczasową opowieścią o zwycięstwach i porażkach jakie towarzyszą sportowej rywalizacji, o długoletniej przyjaźni przełamującej wszelkie bariery, a także o wielkim poświęceniu i odwadze w realizacji swoich pasji.
Ciekawostką dotyczącą prawdziwych bohaterów jest fakt, iż podczas Igrzysk Olimpijskich mieli oni wystartować w sprincie na 100 m, ale Eric Riddell, jako pobożny katolik, odmówił startu w niedzielę więc pobiegł innego dnia na 400 m i obaj zdobyli w swoich dystansach złote medale.
Film, pomimo udziału młodych i nieznanych wcześniej aktorów, zyskał uznanie krytyków, liczne nagrody, w tym cztery Oskary, między innymi za piękną muzykę greckiego kompozytora Vangelisa. Przewodni temat muzyczny, w czasie którego oglądamy zmagania biegaczy, stał się przebojem i jednocześnie hymnem sportowców. Jest on często wykorzystywany w innych filmach i performensach, także uświetnił ceremonię otwarcia tegorocznych letnich Igrzysk w Londynie, a aktor Rowen Atkinson wystąpił w żartobliwym pastiszu  kultowej sceny biegu przez plażę. Wspominając to wydarzenie serdecznie zapraszam do DK na seans.

Blog Archive

Sponsor

Sponsor