Pogorzelisko (2010)Gorąco zachęcamy do obejrzenia i zmierzenia się z niełatwą tematyką dramatu pt. "Pogorzelisko" nakręconego w kooperacji francusko-kanadyjskiej z 2010 roku. Ciekawa fabuła osadzona jest w burzliwych latach toczącej się w Libanie wojny domowej (1975 - 1991) i w Kanadzie.  Scenariusz powstał na podstawie sztuki pt."Incendies"( pożar) Wajdi Mouawada - libańsko-kanadyjskiego dramaturga piszącego w języku francuskim. Film nagrodzono na 26 Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz w Wenecji i w Toronto.
Spotykamy się w Domu Kultury o godz. 10.00. Wstęp wolny! Seans trwa 2 godz 10 min.
Autorem scenariusza i reżyserem jest Kanadyjczyk Denis Villeneuve. W interesujący sposób opowiedział w retrospekcjach historię nieszczęśliwej miłości Libanki i palestyńskiego uchodźcy, współcześnie odkrytą przez jej dzieci, spełniające ostatnią wolę matki zawartą w testamencie. Okazuje się, że wiele przed nimi ukrywała i dopiero wyprawa w rodzinne strony matki odkryje przed rodzeństwem gorzką i trudną do zaakceptowania prawdę,

Film ukazuje też całe okrucieństwo wojny, religijne uprzedzenia i związane z nimi dramaty ludzkie.
Losy wszystkich bohaterów bardzo przykuwają uwagę, reżyser trzyma widzów w niepewności ,pozwala snuć własne przypuszczenia, a zakończenie potwierdza regułę, że życie pisze najbardziej nawet zaskakujące scenariusze. „Pogorzelisko” to bardzo dobry, poruszający i przejmujący film.

                                                 opracowała Małgorzata K.

Sponsor

Sponsor