Rozpoczynamy nowy sezon naszych spotkań z kinematografią w ramach poranków filmowych mocnym akcentem, gdyż film Wojciecha Smarzowskiego pt." Róża" do łatwych nie należy. Tym niemniej zachęcamy do zmierzenia się z tą pozycją, w której doskonałe kreacje aktorskie stworzyli Dorota Kulesza i Marcin Dorociński. Zapraszamy na seans do Domu Kultury na godz. 10.00. Wstęp wolny!


 

Mazury, rok 1945. Wojna się skończyła, miejsce okupanta zajęli żołnierze radzieccy i władza ludowa. Róża i Tadeusz mają za sobą traumatyczne przeżycia i choć próbują na nowo ułożyć sobie życie w wyswobodzonej ojczyźnie, wojna dla nich trwa nadal. Róża z pochodzenia Mazurka, wdowa po żołnierzu wcielonym do hitlerowskiej armii, jest traktowana jak Niemka. Tadeusz, który walczył w Armii Krajowej i powstaniu warszawskim, szuka na Mazurach schronienia. Ona przyjmuje go pod swój dach, a on pomaga jej przy gospodarstwie rolnym i broni przed napastliwymi ludźmi. Czują się nawzajem sobie potrzebni i odpowiedzialni jednego za drugie, rodzi się uczucie i odrobina normalności, na którą wydaje się , że oboje zasługują w szczególny sposób w tej bezwzględnej rzeczywistości. Niestety, spadają na nich kolejne ciosy.
Wojciech Smarzowski powtarzał, że zrobił film o miłości w nieludzkich czasach. Odsłania przed nami białe karty historii, skrzętnie tuszowane przez władzę ludową, oraz bohaterstwo i niezłomność  prawych ludzi.


 

                                                                                opracowała Małgorzata K

Blog Archive

Sponsor

Sponsor