Zapraszamy na wykład


30.10.2013 r. o godz. 18.00 

w Domu Kultury  ul. Wiejska 12a ( wejście od ul. Gościńcowej) w Sali Widowiskowej.

dr Maciej Czarnecki
Co powinniśmy wiedzieć o chorobie Alzheimera
Wykład połączony z prezentacją multimedialną
  Współorganizowany przez fundację Alzheimera w ramach programu edukacyjnego „Neuroprotect” 

Po wykładzie będą prowadzone zapisy na bezpłatne badania diagnostyczne, które będą przeprowadzone w centrum neurologicznym Neuroprotect ul. Zabłocińska 10 na Bielanach. 


Zaburzenia pamięci  i  co dalej ??


Zwykle staramy się nie myśleć  o chorobach i związanych z nimi zagrożeniach. Jest to słuszne podejście ,ale tylko do chwili kiedy nas to samych bezpośrednio lub pośrednio nie dotknie. Specjaliści  mówią nam , że w obliczu stale wydłużającej się średniej długości życia rośnie odsetek osób, u których pojawiają się choroby związane z naszym starzeniem się. Są to m.in. demencja czy choroba Alzheimera.  Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łomiankach zaprosił do współpracy dr Macieja Czarneckiego  neurologa, który specjalizuje się w chorobach przebiegających z zaburzeniami pamięci. Dr Czarnecki prowadzi Centrum Neurologiczne  Neuroprotect  oraz  pracuje w specjalistycznej poradni zaburzeń pamięci Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.  


 

Panie doktorze czym różni się choroba Alzheimera od demencji?

Demencja jest pojęciem szerszym, nie jest konkretną jednostką chorobową, ale zespołem objawów takich jak zaburzenia pamięci, orientacji, planowania, zaburzenia funkcji wykonawczych, objawy psychiatryczne itp. które są związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem naszego mózgu i które w sposób istotny zaburzają możliwość samodzielnej egzystencji. Demencja może być objawem wielu chorób lub stanów, najczęściej jest jednak spowodowana chorobą Alzheimera.

Co powinno zwrócić uwagę naszą i rodziny?

 Choroba Alzheimera rozpoczyna się podstępnie i bardzo powoli postępuje. Pierwsze objawy to najczęściej zaburzenia pamięci świeżej (powtarzanie się, zapominanie o umówionych spotkaniach, częste szukanie przedmiotów codziennego użytku). Istotne jest czy objawy narastają w czasie, jeżeli tak istotne jest zgłoszenie się do specjalisty i dalsza diagnostyka.

Czy jesteśmy bezbronni wobec postępującej z wiekiem degradacji zdolności zapamiętywania i  kojarzenia?

 W pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę zaburzeń poznawczych. Istnieją choroby powodujące otępienie takie jak niedoczynność tarczycy czy niedobory niektórych witamin. W tych przypadkach odpowiednie leczenie może całkowicie cofnąć niepokojące objawy.  W przypadku innych chorób tak zwanych neurozwyrodnieniowymi  jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona również dysponujemy wieloma możliwościami leczenia, aby złagodzić objawy choroby i spowolnić jej postęp. Niestety obecnie medycyna nie jest w stanie całkowicie wyleczyć tych chorób.

Czy możemy się jakoś zabezpieczyć i przeciwdziałać chorobie?

 Odpowiednia dieta tzw. śródziemnomorska, regularny wysiłek fizyczny, trening pamięci (np. krzyżówki itp.) zmniejszają ryzyko zachorowania.

Panie doktorze prowadzi pan również Ośrodek Badań Klinicznych, który  uczestniczy  w międzynarodowych badaniach mających na celu wynalezienie skutecznego leku przeciw chorobie Alzheimera. Na czym polegają  takie programy ?

 Każdy lek dostępny w aptece na receptę musiał przejść proces badania klinicznego mającego na celu potwierdzenie jego skuteczności. To samo dzieje się z nowymi lekami, które badane są w chorobie Alzheimera. Obecnie badacze poszukują cząsteczek, które będą w stanie zatrzymać chorobę albo istotnie ją spowolnić. Są to leki wpływające na mechanizm powstawania choroby (leki przyczynowe) a nie jak obecnie leki łagodzące objawy (leki objawowe). Aby lek znalazł się na półce w aptece musi przejść długą drogę badań. Na początku w laboratoriach na zwierzętach pod kątem bezpieczeństwa, tolerancji czy toksyczności. Następnie po uzyskaniu zgód odpowiednich organów państwowych w każdym kraju lek podawany jest chorym, aby sprawdzić jego działanie i skuteczność. Jeżeli testy okażą się pomyślne a lek bezpieczny, wówczas następuje proces rejestracji leku i dopuszczenie do użytku. Badania kliniczne prowadzone są według bardzo restrykcyjnych zasad tzw. dobrej praktyki klinicznej. Są dobrowolne, bezpłatne i dają szansę na skuteczniejszą terapię.

Dziękuję za rozmowę

Anna Bernatowicz- Sobiech
 
 
 


 

Blog Archive

Sponsor

Sponsor