„Udręka życia” Hanocha Levina to dramat czterech ścian ukazujący małżeństwo z czterdziestoletnim stażem. Rzecz dzieje się w ich mieszkaniu w środku nocy. Mąż znudzony rutyną pragnie zmian, chce odejść. W towarzyszce życia denerwuje go wszystko, a najbardziej to, że zna ją za dobrze, potrafi przewidzieć wszystkie jej reakcje. Małżonkowie kłócą się, zadręczają się nawzajem długo nie uświadamiając sobie, że gorsza od wszystkiego jest samotność.

 
Po obejrzeniu przedstawienia chciałoby się powiedzieć : „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”.
Udręka życia” to sztuka, której odbiór zależy przede wszystkim od gry aktorów i spektakl w Teatrze Narodowym to potwierdza.
Scenografia jest ascetyczna, ogranicza się do kilku krzeseł i małżeńskiego łóżka, z którego mąż na wstępie, zrzuca śpiącą żonę. W rolach małżonków występują Anna Seniuk i Janusz Gajos, tworząc znakomite kreacje. To przede wszystkim dla nich warto wybrać się na tę sztukę.

Magda Doroba


Hanoch Levin, zmarły w 1999 roku Izraelczyk, niepokorny gorszyciel publiczności w Tel Awiwie, uznawany jest dziś za jednego z najciekawszych współczesnych dramatopisarzy.

Blog Archive

Sponsor

Sponsor